مقالات

فرایند اتوکلاو (Autoclave)

فرایند اتوکلاو

فرایند اتوکلاو (Autoclave)

استفاده از فرایند اتوکلاو در ساخت قطعات کامپوزیتی از روش‌های مهم و پرمصرف خصوصاً در تهیه قطعات با کارآیی بالا محسوب می‌شود. در این روش لایه‌گذاری تر یا با کمک پیش‌آغشته‌ها بر روی کفه‌ی قالب انجام می‌شود و سپس روی آن پارچه جداکننده و پس از آن کیسه یا یک لایه مشما کشیده می‌شود و این مجموعه همرا قالب درون اتوکلاو قرار می‌گیرند. پارچه‌های جداکننده غالباً پارچه‌های الیاف شیششه‌ی آغشته به تفلون هستند که مانع چسبیدن نهایی به کیسه شده و پس از پخت نیز قطعه به راحتی از آن جدا می‌شود.

دو مشکل اصلی در کیفیت محصولاتی که با اتوکلاو ساخته می‌شوند وجود دارد:

تغییرات ضخامت و ایجاد ناصافی در محصول، تغییرات ضخامت غالباً به علت یک کفه بودن قالب و ناصافی به علت ماهیت غیرایزوتروپیک کامپوزیت می‌باشد.

برای آشنایی بیشتر با فرایند اتوکلاو، می‌توانید فیلم زیر را که در مورد ساخت قطعه توسط فرایند اتوکلاو و با استفاده از الیاف پیش آغشته است را مشاهده کنید.

در حال بارگذاری پخش کننده...
سلب مسئولیت

اطلاعات فوق ماهیت کلی دارند و صرفاً بر اساس تجربیات شرکت پلی کامپوزیت می‌باشند. توصیه‌های ارائه شده در اینجا ممکن است در همه شرایط کاربردی نباشند. بنابراین کاربر موظف است با توجه به محدودیت‌هایی که ممکن است در شرایط محیط کاری خود داشته باشد و بر اساس نتایجی که مد نظر دارد، اطلاعات فوق را مورد بررسی قرار دهد. پلی کامپوزیت هیچ گونه مسئولیتی در قبال خسارت‌های مستقیم یا ناشی از اجرای این توصیه‌ها و یا بکارگیری این اطلاعات را نمی‌پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *