مقالات

پیش‌آغشته دسته الیاف نتابیده (Towpreg)

towpreg

پیش‌آغشته دسته الیاف نتابیده (Towpreg)

تاو (Tow) به معنای دسته الیاف نتابیده است که در آن دسته­ای نخ بدون چین ‌و چروک و بدن هیچ اتصالی نسبت به هم، همگی در یک جهت در کنار هم قرار گرفتند. در تاوپرگ که یکی از انواع پیش ­آغشته‌­ها است دسته­‌ی الیاف نتابیده به رزین آغشته شده و سپس به مقدار جزئی برای رزین­‌های گرماسخت پخت می­‌شوند (شکل زیر). بهترین نوع پیش‌آغشته دسته الیاف نتابیده، پیش­ آغشته­‌ای با حجم کم، سفتی پایین، بدون حفره، دارای نفوذ کافی رزین به توده الیاف و انعطاف‌پذیر است. پیش‌آغشته‌های متعارف متشکل از صدها یا هزاران الیاف تعبیه‌ شده در یک جرم پیوسته از ماتریس است. به‌طور گسترده‌ای تعداد الیاف در هر رشته متفاوت است. این نوع از پیش­ آغشته به پیش‌آغشته‌­های دسته الیاف نتابیده معروف هستند. به‌طورکلی این مواد در کاربردهایی که نیاز به ساختارهای کامپوزیتی الیاف بلند و پیوسته با خواص مکانیکی بالا است انتخاب بسیار مناسبی هستند.

تاوپرگتصویری از پیش‌آغشته دسته الیاف نتابیده کربن – اپوکسی.

پیش ­آغشته دسته الیاف نتابیده به دلیل غیر چسبناک بودن جایگزین بسیار مناسبی برای فرآیندهای خیس مانند رشته پیچی و پالتروژن هستند، در فرآیندهای خیس زمانی که دسته‌­ها دور استوانه پیچیده می­شوند به دلیل فشار اعمالی رزین از لایه­‌های داخلی خارج‌ شده و به لایه­‌های بیرونی نفوذ کرده و سبب ایجاد تغییرات در میزان محتوی رزین در لایه­‌های مختلف شده که این خود دلیل جدایش لایه‌­ها و شکست کامپوزیت است. اما در پیش‌آغشته دسته الیاف نتابیده به دلیل پیش‌پخت انجام شده این اتفاق به هیچ عنوان رخ نخواهد داد.

مزیت دیگر تاوپرگ (Towpreg) در این است که می‌توان تعداد نخ‌هایی که در کنار هم قرار می‌گیرند را آنقدر زیاد کرد تا یک نوار یا پارچه تک جهته را بدون هیچ بافت و یا فاصله با کیفیت بسیار بالا تشکیل داد.

 دیگر مقالات مربوط به پیش آغشته:

پیش آغشته یا پریپرگ (prepreg) چیست؟

ارزیابی بازار پیش آغشته‌ها

تصاویری از نحوه تولید تاوپرگ را در اینجا مشاهده می‌کنید.

towpreg

این مقاله در پلی کامپوزیت منتشر شده است. استفاده از این مطلب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

سلب مسئولیت

اطلاعات فوق ماهیت کلی دارند و صرفاً بر اساس تجربیات شرکت پلی کامپوزیت می‌باشند. توصیه‌های ارائه شده در اینجا ممکن است در همه شرایط کاربردی نباشند. بنابراین کاربر موظف است با توجه به محدودیت‌هایی که ممکن است در شرایط محیط کاری خود داشته باشد و بر اساس نتایجی که مد نظر دارد، اطلاعات فوق را مورد بررسی قرار دهد. پلی کامپوزیت هیچ گونه مسئولیتی در قبال خسارت‌های مستقیم یا ناشی از اجرای این توصیه‌ها و یا بکارگیری این اطلاعات را نمی‌پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *